کد خبر: 3821280
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
گروه اجتماعی ــ در آستانه هفته بزرگداشت قوه قضائیه طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان، ریش سفیدان و خانواده مقتول، قاتلی از قصاص نفس نجات یافت.

بخشش قاتل از چوبه دار پس از 9 سال

به گزارش ایکنا از کهگیلویه و بویراحمد، به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا مزارعی، رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد روز گذشته، 31 خردادماه این حرکت را از سوی جمعی از سادات یک حرکت فرهنگی در استان نامید.
وی گفت: شما متنفذین، ریش‌سفیدان و بزرگترهایی که در بین این 2 طایفه مداخله و بین فامیل آمدید این فرهیختگی و بزرگی فامیل مرحوم سید‌مجید سادات فرجی را می‌رساند و اینکه بعد از چند سال به این نتیجه رسیدند که خدایا تو بخشنده‌ای، ما هم می‌بخشیم.
رئیس شورای قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: امروز سید بزرگوار، پدر این مرحوم و فامیل این خانواده، این حرکت بزرگ و قرآنی را عملی و الگو کردند و این یک حرکت فرهنگی برای استان و همه کشور است.
حجت‌الاسلام مزارعی اظهار کرد: حرکت فرهنگی و قانون‌مداری دیگری که این خانواده پیشه کردند این بود که کسی را تهدید نکردند و متعرض به خانواده قاتل نشدند و آن‌ها را در عسر و حرج قرار ندادند و الان این حقی را که خدای تعالی و قرآن کریم و قانون برای آن‌ها احراز، اثبات و تبین کرده، این خانواده به فرمایش حضرت حق اقتداء و عفو کردند.
وی با بیان اینکه باید دست پدر خانواده و فامیل‌‌شان را بوسید فامیلی که فرهنگ‌مدارانه و با آرامش و بدون تعرض، ذره‌ای ایجاد مزاحمت برای خانواده قاتل نکردند، بیان کرد: توقع از این بزرگوار هم همین بود انسانی بزرگ و متخلق، قطعاً همین توقع هم بود، خاصه فامیل سادات فرجی که این حرکت از ناحیه این خانواده شریف و بزرگ، یک مبنای فرهنگی در استان کهگیلویه و بویراحمد و کشور است‌.
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: گاهی اوقات براثر مباحث خواسته یا ناخواسته یک قتلی رخ می دهد و باید فرهنگ‌مدارانه موضوع را به قانون واگذار کنیم‌.
حجت‌الاسلام مزارعی ادامه داد: ما مجموعه دستگاه قضایی و همکارانم و اعضای شورای قضایی که امروز خدمتتان رسیدیم قطعاً خودمان را خادم شما می‌دانیم‌.
وی با بیان اینکه این موضوع باید به یک فرهنگ تبدیل شود، عنوان کرد: از صدا و سیمای استان که در تمام عرصه‌های فرهنگی زحمات زیادی می‌کشند می‌خواهم این موضوع را مرتب در کشور انعکاس دهند آن هم در استان عشیره‌ای و قبیله‌ای که اگر قتلی رخ دهد بر اثر فرهنگی که برگرفته از شجاعت و شهامت آن‌هاست فرهنگی حاکم است که همه فامیل برانگیخته می‌شوند و اما فرهنگ گذشت و شهامت و شجاعت آن را دارند این موضوع را منشتر کنند‌.
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به این بخشش قصاص نفس تأکید کرد: بزرگانی در استان کهگیلویه و بویراحمد هستند که خون جوان شان را عفو می‌کنند‌. خانواده محترم سادات فرجی و بستگان‌شان یقین بدانید این حرکت شما که اکنون 2 طایفه در کنار هم هستند موجب خشنودی قلب امام زمان(عج) و دل مقام معظم رهبری که سکاندار جهان اسلام هستند و فراتر از جغرافیای ایران اسلامی است را شاد کردید‌.
حجت‌الاسلام مزارعی به خانواده قاتل نیز توصیه کرد: شما خانواده محترم که مورد لطف قرار گرفتند سفیری برای ایجاد این فرهنگ در جامعه و انتقال این رأفت باشید. اینکه تعدادی انسان‌های مؤمن و خیِّر و متّقی واسطه شدند تا این حرکت زیبا انجام بگیرد‌.
وی ضمن بیان این موضوع که شاید اقتضای کار بنده و همکارانم در حوزه قضایی صدور حکم مقتضی قضایی باشد، بیان کرد: اما از خانواده همین قضات و همکاران واسطه خیر می‌شوند و با کمک شورای حل اختلاف در این پرونده وساطت و خدمت خانواده سادت فرجی عرض ارادت کردند‌.
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: تقارن خوبی بود که در هفته قوه قضائیه که همزمان با شهادت معمار دستگاه قضایی شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی در منزل یکی از سلاله پیامبر(ص) سید بزرگوار آقای سادات فرجی جمع شویم و در یک امرو فرهنگ خیر یک حرکت بزرگ را رسانه‌ای و اجتماعی کنیم تا همه‌ مردم در سطح استان و کشور بدانند که پدر عزیزی از خون جوانش با وجود حق شرعی و قانونی‌اش برای اینکه یک فامیل و یک جامعه آرام باشند، می‌گذرد‌.
حجت‌الاسلام مزارعی تصریح کرد: در استان کهگیلویه و بویراحمد دستگاه قضایی در مقابل تکلیفی که در برخورد با جرائم در همه پرونده ها دارد با وجود این که تکلیف دارد ورود، برخورد و حکم قانونی را صادر کند جوانی در یک درگیری به قتل می‌رسد با برکت خدای تعالی و جده سادات و بزرگواری خودشان مصالحه‌ای انجام شد و طرف مقابل را بخشیدند و این سید عزیز امروز پس از قریب 10 سال این خانواده را از دغدغه‌ای که داشتند نجات می‌دهد و یک کار فرهنگی ایجاد کردند‌.
وی افزود: دعا کنیم در استان ولایی کهگیلویه و بویراحمد از این به بعد چنین اتفاقی نیفتد و اگر اتفاقی افتاد با بزرگ‌منشی که در قوم لر می‌بینم نگذارند تنش ایجاد شود‌. دستگاه قضایی در کنار رسالت برخوردی، رسالت کار سازشی و رفع اختلاف را هم دارد این امر با کمک شورای حل اختلاف ریش سفیدان و افراد ذی نفوذ انجام می‌شود‌.
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد نام و یاد آیت‌‌الله‌العظمی مرحوم سید کرامت الله ملک حسینی را گرامی داشت و گفت: آن مرحوم انصافاً مرد بزرگی در جنوب کشور بود و اکنون فرزند بزگوارش سید‌شرف‌الدین ملک حسینی هم بحمدالله در استان موجب برکت و مؤثر هستند.
حجت‌الاسلام مزارعی ادامه داد: در دو سال گذشته ششمین پرونده قتلی است که دستگاه قضایی مداخله و با کمک ریش سفیدان و اقارب و بستگان خانواده مقتول و با وساطت خانواده قاتل و بزرگترهای که در استان وجود دارد با صلح و سازش مختومه شده است و همین جا اعلام می‌کنم بنده هم خادم و دست بوس مردم استان هستم‌.
وی اضافه کرد: تا روزی که در این استان هستم قول شرف می‌دهم نگذارم ذره‌ای خلاف قانون خاصه در حفظ خون مسلمان کم و زیاد شود.
یادآور می‌شود، سیدمحمد ابراهیم ساجدی، رئیس اداره امور شورا های حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم در خصوص این پرونده قتل گفت: این قتل در سال 1389 اتفاق افتاد. قاتل و مقتول همکلاسی بودند.
وی افزود: می‌توان گفت یکی از قتل‌هایی در استان بود که هیچ‌گونه تعارضی از سوی طایفه مقتول نسبت به طایفه قاتل رخ نداد.
ساجدی اظهار کرد: این موضوع نشان از فرهنگ دینی و پیروی از سیره عملی رسول خدا(ص)، ائمه اطهار(ع) و با توجه به سیادت بودن مقتول بود و آن‌ها تحت اشتباه قاتل قرار نگرفتند.
رئیس اداره امور شوراهای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: سادات امامزاده فرج‌الله‌(ع) یاسوج هم قانون و شرع این حق را برای شان اثبات کردند و هم در عین بزرگواری، اول برای رضای خدا و دوم به حرمت بزرگان و ریش سفیدان احترام قائل شدند و از این حق قانونی خود گذشتند.
سیدعلیرضا سادات فرجی پدر مقتول نیز در این آئین سخنان خود را با تلاوت سوره مبارکه کوثر آغاز کرد و گفت: برای رضای خدا و جد بزگوارم و همه فامیل و برادرانم، روحانیان و ریش‌سفیدان و بزرگان ایل بویراحمد، که تشریف آوردند، بنده وظیفه دارم دست تک تک شما را ببوسم. وظیفه دارم از آیت‌الله سیدشرف‌الدین ملک حسینی که زحمت کشیدند تشکر کنم. شما بزرگوارانی که زحمت کشیدید و ما را خوشحال کردید و ما هم برای رضای خدا بخشیدیم.
در این هنگام مادر مقتول مرحوم سیدمجید سادات فرجی نیز در جمع حضور یافت و با لهجه و ادبیات لری از حضور آقای مزارعی تشکر و از آیت‌الله ملک حسینی نماینده مقام معظم رهبری در استان قدردانی کرد و گفت: به احترام جناب عالی و همکاران و همیاران‌تان برای رضای خدا بخشیدیم.
مادر مقتول مرحوم سیدعلیرضا سادات فرجی افزود: به احترام سادات امامزاده فرج الله(ع) یاسوج که اگر فعالیت سادات جلیل‌القدر این امامزاده نبود این بخشش انجام نمی‌شد چون وظیفه اسلامی و سیدی خود را بجا آوردند.
لازم به ذکر است که سیدمجید سادات فرجی از طایفه سادات امامزاده فرج‌الله (سادات فرجی) در سال 89 در درگیری که در مدرسه بین او و یکی از هم کلاسی‌هایش رخ داد به ضرب چاقو به قتل رسید.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: