کد خبر: 4077996
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱

آخرین وضعیت کرونا در استان کهگیلویه‌وبویراحمد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج آخرین وضعیت کرونا در استان کهگیلویه‌وبویراحمد را تشریح کرد.

کرونا

به گزارش ایکنا از کهگیلویه‌وبویراحمد، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، محمد غلام‌نژاد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج امروز، 23 مردادماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: میزان مراجعات سرپایی و بستری در سطح استان روزانه در حال افزایش است به‌طوری‌که هم‌اکنون ۷۶ بیمار بستری هستند و روزانه برخی از آنها ترخیص و بیماران جدیدی بستری می‌شود.

وی با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته یک مورد فوت ناشی از کرونا در این استان داشته‌ایم، افزود: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون هزارو 138 نفر در استان کهگیلویه‌وبویراحمد به علت ابلا به این بیماری ویروسی جان خود را از دست دادند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اضافه کرد: ۷ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند در حالی که یک ماه پیش حتی یک نفر هم در این بخش بستری نبود که نشان دهنده اینست که عوارض بیماری شامل مرگ و میر و بستری در ای سی یو رو به افزایش است.

غلام‌نژاد تصریح کرد: در ۲۴ ساعت گذشته۴۵۱ نمونه تست رپید و پی سی آر در سطح استان گرفته شده که تقریبا ۳۵ درصد مثبت بودند.با توجه به اینکه مراجعات سرپایی مراکز درمانی بخش خصوصی و دولتی استان در حال افزایش است نشان دهنده نزدیک شدن به قلعه موج هفتم هستیم.

وی به مردم استان کهگیلویه‌وبویراحمد توصیه کرد: مردم حتما جهت انجام واکسیناسیون خود به مراکز مشخص شده مراجعه کنند، واکسن عوارض بیماری همچون مرگ و میر و بستری در ای سی یو را کمتر می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: عادی انگاری بیماری کرونا در بین مردم دیده می‌شود که بخشی از این موضوع به اینکه ترس از بیماری در بین مردم ریخته شده و بیماری را جدی نمی‌گیرند، است در حالی که کرونا همان بیماری کشنده قبلی که یا بواسطه واکسن و یا اطلاع‌رسانی مکرر میزان مرگ و میر آن کمتر شده است که از مردم انتظار داریم که واکسن دُز یادآور یا دُز سوم خود را دریافت کنند.

غلام‌نژاد تاکید کرد: مردم از حضور در مکان‌های شلوغ و عمومی حتما از ماسک استفاده کنند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.در سطح استان کهگیلویه‌وبویراحمد شهرستان با وضعیت بحرانی نداریم، تمام امکانات و وسایل نمونه گیری و واکسیناسیون در تمام مراکز استان موجود است و نمونه‌گیری به‌صورت فعال انجام می‌شود.

وی در خصوص وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های استان، اظهارکرد: شهرستان کهگیلویه هم‌اکنون در وضعیت قرمز کرونایی و شهرستان‌های بویراحمد، بهمئی، چرام، باشت، لنده و مارگون در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های دنا و گچساران در وضعیت رزد کرونایی قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بیان اینکه کرونا بیماریی نیست که از بین برود، عنوان کرد: اثر واکسن به‌صورت علمی اثبات شده است و توانسته در دنیا اثر کرونا را محدود کند.

غلام‌نژاد یادآور شد: ویروس کرونا یک موجود زنده است و مرتبط تغییر برای تطابق با شرایط محیطی را پیدا می‌کند و هر چند مدتی جهش پیدا می‌کند و با سویه جدید می‌آید که ممکن است خیلی شدید باشد و عوارض زیاید داشته باشد و ممکن است که شدت زیادی نداشته باشد پس کرونا تا سال‌های همراه ما خواهد بود که باید سالانه یک یا دو بار واکسینه شویم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha