احیای کارخانه قند یاسوج؛ نمادی از خدمات بی‌منت شهید رئیسی
کد خبر: 4217469
تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۵

احیای کارخانه قند یاسوج؛ نمادی از خدمات بی‌منت شهید رئیسی

شهید خدمت، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم توانست اولین وعده خود در استان کهگیلویه‌وبویراحمد را عملیاتی کند و وعده صادق دولت وی برای راه‌اندازی کارخانه قند یاسوج شیرینی قند را در کام کارگران آن داشته باشد.

حضور آیت‌الله رئیسی در جمع کارگران کارخانه قند یاسوج جهت راه‌اندازی مجدد

به گزارش ایکنا از کهگیلویه‌وبویراحمد، به نقل از روابط عمومی کارخانه قند یاسوج،  شهید آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، هشتمین رئیس‌جمهور ملت ایران  اسلامی در هنگام خدمت به مردم خطه شمال کشور بر اثر سقوط بالگرد وی در منطقه ورزقان آذربایجان به شهادت رسید و شهادت این رئیس‌جمهور جهادی و مردمی موجی از اندوه و سوگ در منطقه ایران اسلامی و حتی جهان در برداشت.

شهید رئیسی در طول سه سال از سکان‌داری در قامت ریاست جمهوری و قوه مقننه برکات بسیاری را برای مردم ایران اسلامی و به‌ویژه مناطق کمتر توسعه‌یافته از جمله ایران اسلامی داشت که می‌توان به احیای کارخانه قند، افتتاح چندین پروژه نیمه‌کاره از جمله پتروشیمی گچساران سد چم شیر و چندین کلنگ زنی مهم از جمله پروژه‌های راه‌سازی و حتی گردشگری در استان را نام برد.

اما در این‌ بین می‌توان احیای کارخانه قند یاسوج به‌عنوان نماد صنعت و تولید در کهگیلویه‌وبویراحمد از جمله مصوبات سفر نخست رئیس‌جمهور به این استان دانست که در سفر دوم شهید رئیسی، رئیس‌جمهور محبوب دولت سیزدهم به این دیار به چرخه تولید بازگشت اشاره کرد.

باید بدانیم که عملیات اجرایی کارخانه قند یاسوج در سال ۱۳۴۴ و با ظرفیت اسمی تولید روزانه یک هزار تُن قند و شکر آغاز شد، مدتی پس از بهره‌برداری این کارخانه با معضلات فراوانی دست‌وپنجه نرم کرد اما باز به کار خود ادامه داد که به تعطیلی کشیده شد.

این کارخانه را سال ۴۴ رژیم وقت برای آرام کردن بویراحمدی‌ها و سکوت آنان در ظلم‌های ناروا آن‌ها را راه‌اندازی کرد و چرخ این کارخانه در سال ۸۲ از حرکت ایستاد و برنامه‌های دولت‌های مختلف برای سر پا نگه‌داشتن این واحد تولیدی بی‌نتیجه ماند.

این کارخانه هر چند که به‌ کلی در حاشیه فرورفته بود در سال ۱۳۸۷ سایه مشکلاتی که شامل معوق ماندن حقوق، مزایا و بیمه کارگران، قدیمی بودن تجهیزات، کمبود اعتبار برای نوسازی قطعات فنی و نبود چغندرقند بود رخنه کرد و باعث شد که این صنعت پیر کهگیلویه وبویراحمد به تعطیلی کشیده شود.

حتی براساس برخی قراردادها سال ۱۳۹۳ این کارخانه به یکی از سرمایه‌گذاران بومی استان واگذار شد و درواقع این واگذاری به دلیل نداشتن شرایط قانونی به یک چالش جدی و جدید تبدیل شد تا اینکه دستگاه قضایی در زمان شهید خدمت آیت‌الله رئیسی که در مستند ریاست قوه قضائیه حضور داشت به این مسئله ورود کرده و واگذاری را باطل کرد و در این واحد تولیدی پلمپ شد.

بعد از سال‌ها کشمش و در سفر مهرماه سال ۱۴۰۰ شهید آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌جمهور دولت سیزهم به استان کهگیلویه‌وبویراحمد احیای دوباره کارخانه قند یاسوج از جمله مصوبات سفر حیات دولت به این استان قرار گرفت، که مسئولان استان در طی یک برنامه زمان‌بندی تدابیر لازم برای بازگشت سریع کارخانه به چرخه تولید در استان را آغاز کردند.

در همین راستا ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) ۵۱ درصد سهام کارخانه قند را خرید و زمستان ۱۴۰۰ فرایند نوسازی و احیای کارخانه را با اعتباری افزون بر 170 میلیارد تومان استارت زد و هرچند احیا با یک سال تأخیر به اتمام رسید اما با دغدغه دولتی‌ها به‌ویژه شخص شهید رئیس‌جمهور در نهایت سوت پایان دمیده شد و چرخ‌های کارخانه سرویس شده و کلید کارخانه با دستان مردمی‌ترین رئیس‌جمهور ایران اسلامی روشن شد تا نماد عینی «می‌شود، می‌توانیم» به نمایش گذاشته شود.

باید بدانیم که صدها نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از طریق کارخانه بزرگ قند یاسوج در استان می‌توانند در سایه امنیت شغلی درآمد پایداری را داشته باشند و از سوی دیگر این کارخانه کمک زیادی به توسعه صنعت استان کرده است، کارخانه‌ای که کارگران در برهه‌ای از کار بیکار شدند و کامشان برای همیشه تلخ شده بود.

حال کارخانه قند یاسوج بعد از سال‌ها غیرفعال بودن به همت هشتمین رئیس‌جمهور در دولت سیزدهم دوباره احیا شد و راه‌اندازی مجدد آن به‌عنوان صنعت مادر استان سبب خوشحالی کشاورزان، کارگران شده و کام همه مردم استان از فعالیت آن شیرین شده است.

مطالبه مردم استان برای احیای این کارخانه در دولت مردمی و عدالت محور سیزدهم محقق شده است و منتظرند دیگر پروژه‌های زخمی استان از جمله کارخانه آرد دیگر کارخانه مهم استان به چرخه تولید بازگردد تا صنعت دوباره در این سرزمین به عینه لمس شود.

کارخانه قند یاسوج پس از یک دهه تعطیلی ابتدا در سال ۹۹ و در زمان ریاست آیت‌الله رئیسی بر دستگاه قضا قفل آن شکسته شد و در ادامه و با تلاش‌های صورت گرفته از سوی دولت مردمی و به ریاست ایشان، طی ۲۲ماه گذشته به مرحله احیای مجدد و بازگشت به چرخه تولید قرار گرفت.

سرمایه احیا شده در این کارخانه 2 هزار میلیارد تومان و تعداد اشتغال احیا شده مستقیم در گام اول ۱۳۰ نفر و در گام دوم  به ۲۰۰ نفر خواهد رسید.همچنین با احیای این کارخانه برای ۶۰۰ نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی شده است.

انتهای پیام
captcha